Як побудувати переріз куба
Перетин будь об’ємної геометричної фігури повинно бути задано декількома параметрами, причому так, щоб воно однозначно могло бути знайдене. Площина в просторі задається трьома точками, пряма двома. Все це свідчить про те, що для цього необхідно мінімум три параметри. Чим би не була задана січна площина, якими б не були ці параметри, їх завжди можна перерахувати. У самому загальному випадку — це кут, під яким січна площина розсікає даний куб і лінія перетинання площини, яка містить нижнє підставу куба і цієї січної площини. Сам же куб і його місце положення задані автоматично.
Вам знадобиться
— Папір;
— Ручка;
— Лінійка;
— Циркуль.
Інструкція
- Спробуйте більш докладно розібрати загальну задачу побудови перерізу куба.
Нехай січна площина задана прямий перетину її власної площини з площиною, яка містить нижнє підставу паралелепіпеда l і кутом нахилу до цієї площини ф.
Весь принцип побудови ілюструє малюнок.
Рішення.
Будь-який кут в геометричних задачах на побудову задається не самим кутом, а який-небудь його тригонометричної функцією, нехай це буде котангенс (ctg). Необхідно відміряти у будь-якій метричній системі розчином циркуля довжину Нctgф = d. Переведіть дану величину в масштаб цього завдання і, спираючись на принцип подібності всіх прямокутних трикутників із загальним гострим кутом, виконайте наступне.
ГЕОМЕТРІЯ
Плани-конспекти уроків для 10 класів
Тема. Побудова перерізів многогранників
Мета уроку: формування вмінь учнів застосовувати властивості паралельних площин до розв’язування вправ, побудови перерізів.
Обладнання: стереометричний набір.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
1. Три учні відтворюють розв’язування задач № 28, 30, 31 на дошці, в цей час клас пише математичний диктант.
Через вершини А, В, С, D: варіант 1 — паралелограма АВСD (рис. 76). Варіант 2 — трапеції АВСD (рис. 77), які лежать в одній із паралельних площин α, проведено паралельні прямі, що перетинають другу площину β в точках А1, В1, С1, D1.
Користуючись зображенням, запишіть:
1) пряму, яка лежить у площині β і паралельна прямій АС; (2 бали)
2) відрізки, довжини яких дорівнюють АА1; (2 бали)
3) чому дорівнює кут А1АD1, якщо АА1D1 = 120°; (2 бали)
4) чому дорівнює довжина діагоналі ВD, якщо В1D1 = 3 см; (2 бали)
5) вид чотирикутника А1B1С1D1; (2 бали)
6) чому дорівнює площа чотирикутника А1В1С1D1, якщо площа чотирикутника АВСВ дорівнює 30 см2. (2 бали)
Відповідь. Варіант 1. 1) А1C1; 2) ВВ1, СС1, DD1; 3) 60°; 4) 3см; 5) паралелограм; 6) 30 см2.
Варіант 2. 1) А1C1; 2) ВВ1, СС1, DD1; 3) 60° ; 4) 3см; 5) трапеція; 6) 30 см2.
3. Перевірка виконання математичного диктанту, заслуховування розв’язування задач № 28, 30, 31 та відповіді на запитання учнів, що виникли в процесі розв’язування цих задач.
II. Закріплення та осмислення знань учнів
Формування вмінь учнів будувати перерізи многогранників, використовуючи властивості паралельних площин
Властивість паралельних площин широко застосовується при розв’язуванні задач, зокрема задач на побудову перерізів.
Побудувати переріз прямокутного паралелепіпеда АВСDА1B1С1D1 площиною α, яка проходить через вершини А, С і внутрішню точку М ребра А1В1 (рис. 78).
Розв’язання
Переріз площини α з двома гранями одержимо, побудувавши відрізки АС ТАМ. Оскільки площини граней АВСD і А1В1С1D1 паралельні, то паралельні і їх лінії перетину з площиною α, тому, побудувавши МN || АС і відрізок МС, одержимо переріз — трапецію АМКС.
1. У трикутній піраміді SАВС провести переріз:
а) через середину ребра АС паралельно грані SСВ;
б) через середину ребра SС паралельно грані SАВ.
2. Побудуйте перерізи куба площиною, яка проходить через точки М, К, Р (рис. 79).
3. Дано куб ABCDA1B1C1D1. Побудуйте переріз куба площиною, яка проходить через дані точки: а) С1, К, D; б) С1, К, С, де точка К — середина А1В1. З’ясуйте, яка фігура утвориться в перерізі. (Відповідь, а) рівнобічна трапеція; б) прямокутник.)
4. Точка Х ділить ребро АВ куба ABCDA1B1С1D1 у відношенні АХ : ХВ = 2 : 3. Побудуйте переріз цього куба площиною, яка паралельна площині АА1С1 і проходить через точку X. Знайдіть периметр перерізу, якщо АВ = а. (Відповідь. .)
5. Доведіть, що коли перерізом паралелепіпеда е шестикутник, то його протилежні сторони паралельні.
6. Чи може перерізом куба бути правильний п’ятикутник?
7. Побудуйте переріз куба площиною, яка проходить через точку Е і паралельна площині MNP (рис. 80).
8. Побудуйте прямокутний паралелепіпед ABCDA1B1C1D1 і його переріз площиною, яка проходить через: а) ребро СС1 і точку перетину діагоналей грані AA1D1D; б) точку перетину діагоналей грані ABCD і паралельно площині АВ1С1.
9. Точка А1 ділить ребро SA тетраедра SABC у відношенні SA1 : A1A = 2 : 3. Побудуйте переріз тетраедра площиною, яка проходить через точку А1 і паралельна площині АВС. Знайдіть периметр і площу перерізу, якщо АВС — правильний трикутник і АВ = 10 см. (Відповідь. 12 см; 7 см2.)
Розв’язати наступну задачу.
Дано куб ABCDA1B1C1D1. Доведіть, що переріз куба площиною А1С1К, де К — середина DC, є трапеція, а перерізи куба площинами А1В1К і АА1К є паралелограмами.
IV. Підведення підсумку уроку
Усне розв’язування задач
1. ABCDA1B1C1D1 — прямокутний паралелепіпед. Доведіть, що переріз прямокутного паралелепіпеда площиною, яка проходить через точки В1, D1 і К, де точка К — середина ребра CD, є трапеція (рис. 81).
2. ABCDA1B1C1D1 — прямокутний паралелепіпед (рис. 82). Доведіть, що переріз його площиною, яка проходить через точки В, К, L, де точка К — середина ребра AA1, а точка L — середина ребра СС1, є паралелограм.
Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування
Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.
Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.
Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.
Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм «повідомлення-видалення» для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.
Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.
© 2008-2022 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
1. Три учні відтворюють розв’язування задач № 28, 30, 31 на дошці, в цей час клас пише математичний диктант.
Через вершини А, В, С, D : варіант 1 — паралелограма АВС D (рис. 76). Варіант 2 — трапеції АВС D (рис. 77), які лежать в одній із паралельних площин α , проведено паралельні прямі, що перетинають другу площину β в точках А 1 , В 1 , С 1 , D 1 .
Користуючись зображенням, запишіть:
1) пряму, яка лежить у площині β і паралельна прямій АС; (2 бали)
2) відрізки, довжини яких дорівнюють АА 1 ; (2 бали)
3) чому дорівнює кут А 1 А D 1 , якщо АА 1 D 1 = 120°; (2 бали)
4) чому дорівнює довжина діагоналі В D , якщо В1 D 1 = 3 см; (2 бали)
6) чому дорівнює площа чотирикутника А 1 В 1 С 1 D 1 , якщо площа чотирикутника АВСВ дорівнює 30 см 2 . (2 бали)
Відповідь. Варіант 1. 1) А 1 C 1 ; 2) ВВ 1 , СС 1 , DD 1 ; 3) 60°; 4) 3 см; 5) паралелограм; 6) 30 см 2 .
Варіант 2. 1) А 1 C 1 ; 2) ВВ 1 , СС 1 , DD 1 ; 3) 60° ; 4) 3 см;
3. Перевірка виконання математичного диктанту, заслуховування розв’язування задач № 28, 30, 31 та відповіді на запитання учнів, що виникли в процесі розв’язування цих задач.
II. Закріплення та осмислення знань учнів
Ф ормування вмінь учнів будувати перерізи многогранників, використовуючи властивості паралельних площин
Властивість паралельних площин широко застосовується при розв’язуванні задач, зокрема задач на побудову перерізів.
Побудувати переріз прямокутного паралелепіпеда АВС D А 1 B 1 С 1 D 1 площиною α , яка проходить через вершини А, С і внутрішню точку М ребра А 1 В 1 (рис. 78).
Розв’язання
Переріз площини α з двома гранями одержимо, побудувавши відрізки АС ТАМ. Оскільки площини граней АВС D і А1В1С1 D 1 паралельні, то паралельні і їх лінії перетину з площиною α , тому, побудувавши МN || АС і відрізок МС, одержимо переріз — трапецію АМКС.
1. У трикутній піраміді S АВС провести переріз:
а) через середину ребра АС паралельно грані S СВ;
б) через середину ребра S С паралельно грані S АВ.
2. Побудуйте перерізи куба площиною, яка проходить через точки М, К, Р (рис. 79).
3. Дано куб ABCDA 1 B 1 C 1 D 1 . Побудуйте переріз куба площиною, яка проходить через дані точки: а) С1, К, D ; б) С1, К, С, де точка К — середина А1В1. З’ясуйте, яка фігура утвориться в перерізі. (Відповідь, а) рівнобічна трапеція; б) прямокутник.)
4. Точка Х ділить ребро АВ куба ABCDA 1 B 1 С1 D 1 у відношенні АХ : ХВ = 2 : 3. Побудуйте переріз цього куба площиною, яка паралельна площині АА1С1 і проходить через точку X. Знайдіть периметр перерізу, якщо АВ = а. (Відповідь. .)
5. Доведіть, що коли перерізом паралелепіпеда е шестикутник, то його протилежні сторони паралельні.
6. Чи може перерізом куба бути правильний п’ятикутник?
7. Побудуйте переріз куба площиною, яка проходить через точку Е і паралельна площині MNP (рис. 80).
8. Побудуйте прямокутний паралелепіпед ABCDA 1 B 1 C 1 D 1 і його переріз площиною, яка проходить через: а) ребро СС1 і точку перетину діагоналей грані AA1D1D; б) точку перетину діагоналей грані ABCD і паралельно площині АВ1С1.
9. Точка А1 ділить ребро SA тетраедра SABC у відношенні SA 1 : A 1 A = 2 : 3. Побудуйте переріз тетраедра площиною, яка проходить через точку А1 і паралельна площині АВС. Знайдіть периметр і площу перерізу, якщо АВС — правильний трикутник і АВ = 10 см . (Відповідь. 12 см ; 7 см 2 .)
Розв’язати наступну задачу.
Дано куб ABCDA 1 B 1 C 1 D 1 . Доведіть, що переріз куба площиною А1С1К, де К — середина DC , є трапеція, а перерізи куба площинами А1В1К і АА1К є паралелограмами.
IV. Підведення підсумку уроку
Усне розв’язування задач
1. ABCDA 1 B 1 C 1 D 1 — прямокутний паралелепіпед. Доведіть, що переріз прямокутного паралелепіпеда площиною, яка проходить через точки В 1 , D 1 і К, де точка К — середина ребра CD , є трапеція (рис. 81).
2. ABCDA 1 B 1 C 1 D 1 — прямокутний паралелепіпед (рис. 82). Доведіть, що переріз його площиною, яка проходить через точки В, К, L , де точка К — середина ребра AA 1 , а точка L — середина ребра СС 1 , є паралелограм.